دسته بندی ها

کرم فریز شده

کرم خاکی فریز شده

ویژگی کرم خاکی فریز شده

- روده شویی و  منجمد شده  توسط دستگاه های تمام اتوماتیک مناسب برای انواع آبزیان  .
- حاوی حداکثر ۷۰ درصد پروتئین که نسبت به جلبک ، دافنی ، روتیفر ، آرتمیا ، گاماروس ، گوشت سفید و قرمز بیشتر بوده و پس از فرآوری ازرش غذایی خود را بهتر حفظ می کند .

-  ضریب تبدیل بهتر و تخم ریزی فوق العاده زمانی که از بیست درصد از کرم خاکی منجمد در جیره غذایی انواع آبزیان مولد استفاده شد .
-  مواد غذایی موجود در کرم خاکی فریز شده از قبیل اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب ضروری مانند هیستیدین ، متیونین ، فنیل آلانین ، لیزین ، اسید لینولئیک ، امگا ۳ ، خاکستر و چربی تقریباٌ به طور کامل نیازهای غذایی انواع آبزیان  را پوشش می دهد.
- آزمایشات و تحقیقات انجام شده توسط متخصصان ایران و جهان بر روی پست لارو میگو ، قزل آلا ، میگوی آب شیرین ، انگشت قد گربه ماهی آفریقایی ، ماهیان خاویاری ، لارو ماهی سفید و انواع بچه ماهی هایی که از کرم خاکی منجمد نیز تغذیه نموده اند بیانگر تفاوت معنی داری در رشد و نمو ، تولید مثل ، سلامتی و ضریب تبدیل بهتر نسبت به گروه های شاهد است .

 

کرم فریز شده

 

روش فریزیا منجمد کردن کرم خاکی ورمی کمپوست

تاکنون روش های مختلفی برای جداسازی کرم خاکی از بستر پرورش ابداع شده است که می توان به لایه برداری ، سرند های دوار و ویبره ، شوک الکتریکی و استفاده از حرارت و غیره را نام برد . اما به نظر میرسد بهترین روش همان استفاده از دستگاه های سرند دوار جهت خالص سازی کرم خاکی از بستر پرورش باشد .

 

نمونه کرم خاکی منجمد شده

بعد از جداسازی کرم خاکی جهت فریز یا منجمد کردن ابتدا باید به خوبی شسته شده توسط ماشین آلات مخصوص شستشو تا علاوه بر تمیزی محصول روده شویی نیز در حد مطلوب انجام گیرد و دربسته بندی های شیک آماده عرضه به بازار نمود .
استفاده ترکیبی از بعضی گازهای فشرده که به صورت کپسول در بازار یافت میشوند در هنگام شستشو اثرات مطلوبی در شستشوی بهتر سطح و روده کرم خاکی جهت منجمد کردن دارند .

بعد شستشو باید دقت کرد که بلافاصله کرم ها فریز شوند که استفاده از تونل باد سرد نسبت به فریزرهای معمولی در کاهش خونابه خارج شده از کرم خاکی موثر است .

در صورت دسترسی نداشتن به تونل باد سعی کنید حدالامکان از فریزرهای غیر استاندارد که به سفارش خود شما با موتورهای قویتر از حد معمول ساخته می شوند استفاده کنید.
دقت کنید هرچه روند منجمد شدن یا فریز شدن کرم خاکی سریعتر انجام شود کیفیت محصول بالاتر خواهد رفت .

 

کرم فریز شده

 

مزایا کرم منجمد شده

- افزایش رشد وضریب تبدیل غذایی بهتر .

- افزایش سلامتی ومقاومت دربرابر انواع بیماری ها واسترس های محیطی .

- تلفات کمتر به دلیل استفاده از غذای باکیفیت  .

- افزایش تخم ریزی در آبزیان مولد .

- آزمایشات و تحقیقات انجام شده توسط متخصصان ایران و جهان بر روی پست لارو میگو ، قزل آلا ، میگوی آب شیرین ، انگشت قد گربه ماهی آفریقایی ، ماهیان خاویاری ، لارو ماهی سفید ( مهمترین ماهی تجاری ایران ) و انواع بچه ماهی هایی که از کرم خاکی نیز تغذیه نموده اند بیانگر تفاوت معنی داری در رشد و نمو ، تولید مثل ، سلامتی و ضریب تبدیل بهتر نسبت به گروه های شاهد است .

- پروتیین بالا و سهل الهضم باعث شده کرم خاکی در رده بهترین مواد مغذی برای انواع آبزیان قرار گیرد .

شرایط و نحوه مصرف کرم منجمد شده

ابتدا یک دستگاه کوچک یخچال فریزر تهیه نمایید و سپس در هر روز به مقدار بیست درصد از کرم خاکی مرغوب و فریز شده را در جیره غذایی آبزیان بگنجانید . درصورت لزوم میتوانید کرم خاکی را قطعه قطعه (بستگی به شرایط جثه آبزی مورد نظر ) نموده سپس مصرف نمایید .

مواد غذایی موجود در کرم خاکی منجمد شده

 مواد غذایی موجود در کرم خاکی از قبیل اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب ضروری مانند هیستیدین ، متیونین ، فنیل آلانین ، لیزین ، اسید لینولئیک ، امگا ۳ ،امگا ۶، خاکستر و چربی تقریباٌ به طور کامل نیازهای غذایی انواع آبزیان  را پوشش می دهد.

کرم فریز شده

موارد استفاده کرم فریز شده :

۱ – به عنوان غذای اصلی ماهی های زینتی و آکواریومی .

۲ – به عنوان مکمل غذایی میگو که درحال حاضر در پرورش میگوی دکتر علیزاده  در حال استفاده بوده ونتایج قابل توجه ای کسب شده است و همچنین قزل الا و دیگر ماهی های سردابی و گرمابی در استخرهای پرورش شیلات .

۳ – به عنوان غذای مکمل به جای کرم سفید در پرورش ماهیان خاویاری .