دسته بندی ها

نهال چنار

نهال چنار

درخت :

چنار درختی بزرگ, زیبا ,با تنه مستقل, تاجی گسترده و شاخه های قوی می باشد. این ویژگی ها موجب شده اند تا چنار در ردیف مهمترین درختان سایه دار  پارکها و حاشیه خیابان ها قرار گیرد. ریشه اصلی چنار از ابتدای رشد قوی و عمیق در خاک فرو میرود و در سنین بالا میتواند تا 4 متر در خاک فرو رود و از رطوبت عمق خاک استفاده نماید . چنار بسیار آب دوست است ودر مکان هایی که جوی آب از کنار آن می گذرد تهویه ریشه های آن بخوبی صورت میگیرد و رشد سریعی دارد.
 
نهال چنار

اقلیم مناسب:

چنار در آب و هوای معتدل و نسبتاً سرد رویش دارد و جزء گونه‌های رطوبت پسند محسوب می‌گردد. به علت نوع ریشه‌ آن، خاک های نسبتاً ریز بافت، عمیق آبرفتی با رطوبت متعادل و زهکشی خوب را می پسندد و رشد آن ها  در خاک های کم‌عمق، سنگلاخی، قلوه سنگی متراکم، درشت بافت و آهکی محدود می‌‌گردد. از آنجائی که فشردگی خاک و تهویه نامناسب آن، ریشه درخت چنار را در مقابل حمله آفات و بیماری ها حساس می‌نماید، توصیه می‌شود که دور یقه درخت با آسفالت و سیمان و بتون پوشانده نشود.
 
نهال چنار

تکثیر :

تکثیر آن هم از طریق بذر صورت می‌گیرد و هم از طریق قلمه. . با توجه به اینکه بذر این گونه از قوه نامیه پائینی برخوردار است بنابراین بلافاصله پس از بذرگیری از درخت ، باید آنرا در بستری از خاک سبک تشکیل شده است بکاریم و پس از یکسال آن را جابه جا  نماییم. کشاورزان برای تهیه قلمه از پاجوش هایی که روی کنده درختان قطع شده روئیده اند ، قلمه های مناسبی تهیه می کنند.این روش قلمه گیری بهترین طریقه ازدیاد درخت چنار است. قلمه های تهیه شده را باید قبل از کاشت مدتی در آب قرار داد تا به اندازه کافی رطوبت جذب کنند. چنانچه هنگام كاشت قلمه شرايط جوي يا زمين مورد نظر مناسب نباشد،بهتر است قلمه ها را به صورت دسته دسته  و به حالت عمودي و وارونه روي  ماسه نرم قرار داده و روي آنها را با ماسه بپوشانيم. براي سهولت و تسريع ريشه زايي قلمه، بهتر است راس قلمه ها را به صورت افقي و انتهاي آنها را به شكل مورب برش دهيم تا قلمه هاسطح بيشتري براي توليد ريشه داشته باشند. از آنجا كه بند ها خاصيت ريشه زايي بيشتري دارند بهتر است شاخه اي را كه براي تهيه قلمه بكار ميبريم ،از زير بند قطع نماييم.
 
فروش نهال چنار

کاربرد :

جدا از کاربردهای طبی فراوان چنار, چوب چنار جزء چوب های بسیار خوب صنعتی ست که بدون آغشته کردن آن با مواد ضد عفونی کننده ،مدتهای طولانی در مقابل تغییرات جوی سالم می ماند.
چنار از جمله درختان پهن برگ و خزان کننده است چوب چنار جزء چوبهای بسیار خوب صنعتی ست که بدون آغشته کردن آن با مواد ضد عفونی کننده ، مدتهای طولانی در مقابل تغییرات جوی سالم میماند.این گونه در شرایط آب و هوایی مثل تهران به خوبی رشد میکند و از گونه های سازگار است بلندی چنار در گونه p.orientalis به 30متر و در p.occidentalis به 40 متر میرسد.
 
نهال چنار
 
 
نهال چنار