دسته بندی ها

پودر کرم ( کرم خشک شده )

پودر کرم ( کرم خاکی خشک شده )

پودر کرم :

پودر کرم های ورمی کمپوست با داشتن ۷۰ درصد پروتئین خالص و املاح و با جذب بالای ۹۰ درصد در دستگاه گوارش در بسیاری از کشورها مصارف خوراکی انسانی و دامی دارد.
مثلا پودر کرم را روی ساندویچ های همبرگرشان می ریزند یا وقتی ملخ را برای سرخ کردن در تابه تفت می دهند، چاشنی اصلی کباب ملخ را از پودر کرم ورمی کمپوست انتخاب می کنند تا ارزش غذایی بالاتری داشته باشد.
پودر کرم خاکی ورمی کمپوست در صنعت دام و طیور و ماهی، زنبور عسل، شترمرغ، قورباغه، کروکودیل و… نیز کاربرد وسیعی دارد و در موارد متفاوت کارایی بالایی از خود نشان داده است.
به عنوان مثال مصرف نیم کیلو در تن خوراک طیور گوشتی باعث کاهش دوره پرواربندی شده و در طیور تخم گذار باعث افزایش نطفه داری و ماندگاری نطفه شده و… استفاده از پودر کرم در تهیه کیک مخصوص زنبور عسل، کاهش دوره نقاهت در دام ها، افزایش قدرت و سرعت اسب ها، بهتر شدن کیفیت و افزایش زمان آوازخوانی قناری ها و… از معدود فواید این محصول می باشد.
بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی گران قیمت نیز با استفاده از پودر کرم غنی شده و مورد استفاده قرار می گیرند.
 
پودر کرم،کرم خاکی خشک شده

خواص کرم خاکی خشک شده ( پودر کرم ):

- خشک شده در محیط فریز و خلا . ( دارای بهترین کیفیت )
- روده شویی و خشک شده توسط دستگاه های تمام اتوماتیک مناسب برای انواع ماهی های زینتی .
- حاوی حداکثر ۷۰ درصد پروتئین که نسبت به جلبک ، دافنی ، روتیفر ، ارتمیا ، گاماروس ، گوشت سفید و قرمز بیشتر بوده و پس از فرآوری ازرش غذایی خود را بهتر حفظ می کند .
-  افزایش تولید مثل ، زیبایی رنگ ها ، شادابی ،  مقاومت در مقابل انواع بیماری ها و انگل ها .
- کاهش حساسیت نسبت به استرس های ناشی از تغییرات دمایی ، جابه جایی ، گرسنگی و آلودگی های آب .
 
پودر کرم،کرم خاکی خشک شده

- ضریب تبدیل بهتر به  طوری که مصرف هر کیلو گرم کرم خشک مساوی با تولید حدود ۸۰۰ گرم عضله خالص در انواع ماهی هاست .
- مواد غذایی موجود در کرم خاکی از قبیل اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب ضروری مانند هیستیدین ، متیونین ، فنیل آلانین ، لیزین ، اسید لینولئیک ، امگا ۳ ، خاکستر و چربی تقریباٌ به طور کامل نیازهای غذایی انواع ماهی های زینتی را پوشش می دهد.
-   آزمایشات و تحقیقات انجام شده توسط متخصصان ایران و جهان بر روی پست لارو میگو ، قزل آلا ، میگوی آب شیرین ، انگشت قد گربه ماهی آفریقایی ، ماهیان خاویاری ، لارو ماهی سفید ( مهمترین ماهی تجاری ایران ) و انواع بچه ماهی هایی که از کرم خاکی نیز تغذیه نموده اند بیانگر تفاوت معنی داری در رشد و نمو ، تولید مثل ، سلامتی و ضریب تبدیل بهتر نسبت به گروه های شاهد است .
پودر کرم، کرم خاکی خشک شده
 

موارد مصرف کرم خاکی خشک شده ( پودر کرم ):

۱ – به عنوان غذای اصلی در تغذیه انواع ماهیان زینتی و اکواریومی مخصوصا انواع گوشتخوار( ازجمله  فلاورهورن ، تگزاس ، پنگوسی ، اسکار ، دیسکس ، پرت ، کت افریقایی و …)
۲ – به عنوان مکمل غذایی در تغذیه انواع میگو و ماهیان سردابی وگرم ابی پرورشی در استخرهای پرورش .
۳ – به عنوان مکمل غذایی در تغذیه طیور مانند بوقلمون ، مرغ و دیگر پرندگان مخصوصا پرندگان زینتی  مانند مرغ مینا که نیاز به پروتیین بالا و با کیفیت دارند.
 
کرم خاکی خشک شده