دسته بندی ها

کرم خاکی

کرم خاکی

کرم خاکی ورمی کمپوست ( ایزینیا فوتیدا )

بر اساس تحقیقات انجام گرفته روی کرم های ورمی کمپوست، این موجودات زنده بی آزار خطری برای انسان ها ندارند و می توانند با خوردن مواد آلی موجود در کودهای گاوی و ته مانده میوه ها و بقایای بستر کارخانه های تولید قارچ با ترشح آنزیم های داخلی، مواد آلی را آلی تر کنند. در این حالت پس از دفع فضولات کرم، با جدا کردن کرم ها از بستر، کودی سبک از بستر باقی مانده به دست می آید که از نظر وجود برخی عناصر مانند فسفر، پتاسیم، آهن و منگنز از سایر کودهای آلی غنی تر است و آلودگی کمتری نسبت به سایر کودهای رایج حیوانی دارد و در نتیجه قیمت بالاتری را به خود اختصاص می دهد.
کرم های ورمی کمپوست با جویدن ته مانده میوه و دفع آن به صورت کود، اجازه ی نشست شیرابه های سمی را نمی دهند و منجر به تقویت مواد آلی خاک و در نتیجه، بالا رفتن کیفیت محصولات کشاورزی می شوند.
بستری که برای پرورش تهیه می شود باید حداقل دارای ۵۰ سانتی متر عمق و ۴۰ سانتی متر عرض و طول می تواند به دلخواه باشد. مواد تشکیل دهنده بستر پرورش می تواند شامل مخلوط کود گاوی، ته مانده میوه ها و یا سایر محصولات کشاورزی، بقایای بستر تولید قارچ، کاه، برگ خشک و… باشد. قسمت فوقانی بستر تقریبا همیشه خالی است چون این کرم ها به شدت از نور گریزانند و در مجاورت نور خورشید به شدت واکنش عصبی نشان می دهند، اندام قهوه ای متمایل به قرمز خود را در حالتی عصبی پیچ و تاب می دهند تا بتوانند به جایی امن و تاریک برسند.

اگر رطوبت بستر آنها کم شود یا غذای تازه ای در اختیار آنها قرار نگیرد، فعالیت خود را قطع می کنند و به قسمت عمقی بستر می روند و آن قدر آن پایین می مانند تا از گرسنگی بمیرند.

موارد استفاده از کرم خاکی ورمی کمپوست :

- در بسیاری از کشور های پیشرفته برای  افزایش چشمگیر محصول از بستر ورمی کمپوست به همراه کرم برای هر درخت یا گیاه استفاده میشود.چراکه علاوه بر کود ورمی کمپوست ،خود کرم نیز به حالصخیزی خاک کمک شایانی میکند.
لذا کشاورزان ایرانی که نیاز به محصول با کیفت بالا و یا صادراتی داشته باشند میتوانند با  اضافه کردن  این معجزه طبیعت یعنی کرم خاکی به باغستان خود ،از نتایج حیرت انگیز ان بهره ببرند.
- از دیگر خریداران کرم پرورش دهندگان شیلات هستند  چراکه این کرم خوراک بسیار لذیذ و مغذی برای آبزیان میباشد.
- از دیگر موارد مصرف این کرم میتوان به عنوان خوراک حیوانات خانگی نام برد که با  خشک کردن ( پودر کرم ) و یا بسته بندی کرم ورمی کمپوست بفروش میرسد.
- خریداران بعدی شرکت های تولیدی مواد ارایشی بهداشتی هستند که مواد اولیه انها از  بافت های بدن کرم ورمی کمپوست میباشد.
پودر کرم های ورمی کمپوست با داشتن ۷۰ درصد پروتئین خالص و املاح و با جذب بالای ۹۰ درصد در دستگاه گوارش در بسیاری از کشورها مصارف خوراکی انسانی و دامی دارد.
مثلا پودر کرم را روی ساندویچ های همبرگرشان می ریزند یا وقتی ملخ را برای سرخ کردن در تابه تفت می دهند، چاشنی اصلی کباب ملخ را از پودر کرم ورمی کمپوست انتخاب می کنند تا ارزش غذایی بالاتری داشته باشد.
پودر کرم ورمی کمپوست در صنعت دام و طیور و ماهی، زنبور عسل، شترمرغ، قورباغه، کروکودیل و… نیز کاربرد وسیعی دارد و در موارد متفاوت کارایی بالایی از خود نشان داده است.
به عنوان مثال مصرف نیم کیلو در تن خوراک طیور گوشتی باعث کاهش دوره پرواربندی شده و در طیور تخم گذار باعث افزایش نطفه داری و ماندگاری نطفه شده و… استفاده از پودر کرم در تهیه کیک مخصوص زنبور عسل، کاهش دوره نقاهت در دام ها، افزایش قدرت و سرعت اسب ها، بهتر شدن کیفیت و افزایش زمان آوازخوانی قناری ها و… از معدود فواید این محصول می باشد.
بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی گران قیمت نیز با استفاده از پودر کرم غنی شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

شكل و تركيب ظاهري كرم

شكل و تركيب ظاهري كرم به صورت باريك و بلند ، داراي بدني نرم است به گونه اي كه در زير پوست آن هيچ استخواني يافت نمي شود. بدن كرم از حلقه هاي كوچك متعددي تشكيل شده كه در بين آنها برش هاي شيار مانندي وجود دارد. هر كدام از حلقه هاي كوچك را يك بند مي گويند. هر بندي داراي موهاي كوتاه محكمي است كه به آنها Setae مي گويند و به كرمها به هنگام حركت كردن و خزيدن كمك مي كند. كرم ها بازو ، پا و چشم ندارند.
مشاهده و بررسي كرم خاكی بايد با دقت قابل ملاحظه اي صورت گيرد. ضرورت توجه و دقت كافي به كرمها به شما اين فرصت را مي دهد تا در آزمايشات استرس و فشار كمتري بر روي اين موجود زنده وارد شود.  كرم به نور خورشيد ، فضاي بسيار خشك و در فضاي بسيار گرم و يا بسيار سرد قرار گرفتن حساسيت نشان مي دهد.
روند رشد يك كرم خاكی فقط به صورت طولي صورت مي گيرد. حداكثرميزان رشد طولي يك كرم جواني كه خوب تغذيه شده باشد، بستگي به نوع و تعداد بندهاي آن كرم دارد. كرم  هاي كوتاه از لحاظ رشد طولي آنها در مقايسه با كرم هاي بلند از بندهاي كمتري برخوردارند.
كرم چيست؟ زماني كه در حال انديشيدن به يك كرم هستيد ، به چه نكاتي در باره آن فكر مي كنيد؟ آيا به نوع كرم خاكی يا به انواع ديگر آن فكر مي كنيد؟ بسياري از جانوران با نام كرم ناميده مي شوند اما آن نوعي كه با نام كرم خاكی شناخته شده است مشخصات خاصي دارد و در خاك زيست مي كند.
كرم خاكی به عنوان يك جانور زنده قادر به حركت مي باشد. حركت آن براي يافتن غذا و حفاظت خود از خطرات احتمالي است. ممكن است كرمی را ديده باشيد كه خود را از يك پرنده دور مي كند. زيرا كرم ها لذيذ ترين غذا براي پرندگان مي باشد. كرم ها نمي توانند بدوند زيرا پا ندارند. شكل ظاهري يك كرم باريك و بلند است. داراي بدني نرم و زير پوست آنها هيچ استخواني وجود ندارد. اگر با دقت بيشتري به آنها نگاه كنيد ، متوجه مي شويد كه پوست آنها بسيار براق است و مي درخشد. زيرا پوست كرمها مرطوب مي باشد. كرمها چشم ندارند تا همانند ما اطرافشان را ببينند. اما داراي حسي بسيار قوي هستند كه مي توانند با كمك آن تاريكي و روشنايي را به خوبي تشخيص دهند. افرادي كه به كرمها علاقمندند سعي دارند با كشيدن چشم براي كرمها به آنها شخصيتي ملموس تري ببخشند مانند عكسهاي كارتوني كه شما از كرمها مشاهده مي كنيد. در اين عكسها كرمها با چشم به تصوير كشيده شدند اما بايد به خاطر بسپاريد كه كرمهای واقعي در طبيعت ما چشمي ندارند.
فرهنگ لغت كرم های خاكی را اين گونه تعريف كرده است:
هر نوع كرم خاكی حلقوي از نوع Oligochaeta و به خصوص از نوع Lumbricidae در زير زمين زيست مي كنند و به تهويه و غني سازي خاك نيز كمك مي كنند.
نام گذاري كرمها با نامهاي عاميانه و رايج ممكن است كمي گيج كننده باشد. كرمي كه شخصي آن را Redworm  مي نامد ممكن است شما آن را يك جانور قرمز فرض كنيد و آن را .... قرمز بناميد و همسايه شما آنرا ........... بنامد. نامهاي رايج ديگر براي اين موجود زنده مي توان از كرم ماهی ، كرم كودی ، كرم راه راه نام برد.
به منظور جلوگيري از عدم درك در اين زمينه، دانشمندان با دقت دو سيستم را براي نام گذاري ارگانيسم ها به كار گرفته اند. اولين كلمه جنس است و دومين كلمه نوع و گونه مي باشد. نامهاي ارگانيسم هايي كه جنس آنها يكسان باشد به نسبت ارگانيسم هايي كه از نظر جنس متفاوتند ، بيشتر به هم مربوط مي شوند.
برخي از نامهاي كرم ها و گياهان خود توصيف كننده خصوصبات و مشخصات آنها است. نام كرم lumbricus rubellus  به زبان لاتين است.  ريشه كلمه ruber است كه به معني رنگ قرمز مي باشد و نام ديگر و رايج اين نوع كرم قرمز باطلاقي ( red marsh worm )    مي باشد.
خاكي جانوراني بلند ، باريك  با بدني نرم مي باشند كه هيچ استخواني در زير پوست آنها وجود ندارد. ديگر موجودات زنده اي كه ما آنها را كرم مي ناميم ، در واقع حشراتي هستند كه هنگامي كه به بلوغ برسند به موجودات زنده اي از قبيل بيد، پروانه و سوسك تبديل مي شوند. در حالي كه كرم خاكی از ابتدا تا زمان بلوغ يك كرم خاكی باقي مي ماند و تغيير شكل پيدا نمي كند.
كرم بزرگ خاكی منطقه گيپزلند با نام علمي Megascolides australis يكي از بزرگترين كرم خاكی دنيا است كه تنها در منطقه كوچكي در جنوب شرقي استراليا مي زيستند. كرم های بالغ از اين نوع تقريباً 1000 ميلي متر طول دارند و قطر آنها حدود 20 ميلي متر است. وزن اين نوع كرم به 351 گرم ميرسد. نكته جالب در مورد اين نوع كرم اين است كه بچه هاي كرم های درشت اندام 8 تا 12 ماه طول مي كشد تا از تخم خارج شوند.

مسئولين دولت استراليا در حال جمع آوري اطلاعات بيشتري در مورد اين نوع كرم هستند. نياز به اطلاعات بيشتر به آنها كمك مي كند در مورد قرار دادن كرم درشت منطقه گيپزلند در ليست گونه هاي در حال انقراض تصميم گيري كنند.
خانم بورلي ون پرا دانشمندي است كه سازمان جهاني دنياي وحش تحقيقات آنرا در مورد موقعيت كرمهای عظيم الجثه حمايت مي كند. او محل سكونت اين گونه كرمها را مشخص نمود . سپس به همراه افرادي قوي براي كمك در كندن و يافتن كرمها به آن منطقه سفر كرد. پس از استقرار در آن مكان يك منطقه را براي كندن زمين انتخاب كردند سپس شروع به كندن كردن تا علائمي از يافتن آنها به دست آيد. آنقدر به كندن زمين ادامه ادند تا براي بالا رفتن از گودالي كه ايجاد كردند احتياج به نردبان داشتند.
در حين كندن زمين به نظر ميرسيد ابزار افراد جهت كندن خون الود ميشد و بدن كرم را مجروح مي كرد. اين قضيه خانم ون پرا را بسيار متاثر نمود و تصميم به پيدا كردن راهي ديگر براي يافتن اين گونه كرمها گرفتند تا به اين موجود زنده اينگونه آسيب نرساند.    
اگر شما بخواهيد يك كرم خزنده شب را مشاهده نماييد ، براي يافتن آن بايد بر روي چمن مرطوب با يك نور ضعيف قرمز يا كهربايي جستجو كنيد. در شبهاي  گرم و مرطوب ، كرمهای گرسنه از سوراخ خود خارج شده  و بدنبال برگي لذيذ و يا برگهاي پهن علف مي گردند.
نوزادان كرم ها از تخمهاي كوچك ليمويي شكل با نام پيله خارج مي شوند. پيله ها متمايل به زرد رنگ ، قهوه اي روشن يا قرمز رنگ هستند و اندازه آنها حدود 5/1 اينچ يك دانه برنج است.
پيله يك كرم را با دقت در زير يك ذره بين و يا ميكروسكوپ كالبد شكافي مشاهده نماييد.در قسمت نوك سر يا انتهاي جلوي بدنه كرم ، انتهاي سر و يا با نام علمي Prostumium  قرار دارد. اين يك نام علمي براي قسمت جلوي دهان كرم است. حرف پسوند um  در نام علمي آن به معناي يك و مفرد است. و در صورتي كه حرف پسوند a در آخر اين كلمه باشد به معني جمع است.  انتهاي سر كرم( prosumium  ) مانند يك تكه از پوست است كه مانند گوشت لب  به دهان آويزان شده است. عملكرد آن همانند لب هاي ما انسانها جلوگيري از ورود اشياء ناخواسته به درون دهان مي باشد. پيله كرم پوششي است كه 2 تا 5  نوزاد كرم از آن خارج مي شود.پيله شبيه به يك ليموي نازك و مايل به قهوه اي هستند. آنها به قدري شفاف و نازك هستند كه اگر كرمی درون آن باشد به وضوح ديده مي شود. سوراخي كه كرمها از آن خارج مي شوند لبه هاي زبر و خشني بر روي آن ظاهر مي شود.
كرمهای خاكی از خاركها (Setea) و دو نوع ماهيچه براي حركت استفاده مي كنند. خاركها همانند پنجه هاي گربه مي توانند باز و بسته شوند. خاركها مانند ترمز عمل مي كنند. اين موهاي زبر و خشن بدن كرم را بر خلاف جهت سطوح به جلو مي راند و و آن قسمتهاي بدن كرم كه در حال انقباض ماهيچه ها ايجاد شده را محافظت و نگهداري مي كند.
ماهيچه هاي مدور يا حلقوي كوتاه هستند و دور بدن كرم قرار دارند. زماني كه اين گونه ماهيچه ها منقبض مي شوند ، كرم خاكی لاغرتر و بلند تر شده و ناحيه جلويي انتهاي بدن كرم فشرده تر مي شود.
ساير ماهيچه هاي كرم به طور درازا در طول بدن كرم حركت مي كنند. زماني كه اينگونه ماهيچه هاي دراز منقبض و سفت مي شوند، آنها بندها (Segment) را به هم نزديكتر مي كند. در اين حالت بدن كرم كوتاه تر و متورم مي شود. هر زمان كه كرم دوباره خود بخود به شكل دراز در آمد به جلو حركت كرده و سپس قسمتي از دم را به سمت سر خود بيرون مي كشد.
يك ماهيچه مي تواند منقبض و منبسط شود.  در هنگام انقباض ، كرم كوتاه تر شده و در حالت انبساط ماهيچه هاي كرم شل مي شوند. . كرمها با همين انقباظ و انبساط كردن ماهيچه هاي خود كه بصورت متناوب بين ماهيچه هاي حلقوي و طولي انجام مي شود حركت مي كنند .
منقبض كردن ماهيچه هاي حلقوي بدن كرم را به جلو حركت مي دهد. فكر كنيد اگر شما يك بادكنك را به آب پركنيد در دستانتان فشار دهيد باعث مي شود بادكنك از جايي خارج شود كه فشار شما بر روي آن نباشد. آب بر اثر فشار از ماهيچه ها در دستان شما شكل بادكنك را تغير مي دهد. كرمها نيز همانند بادكنك با فشارهايي در برابر حركات بدن با كمك ماهيچه هاي حلقوي خود تغيير شكل مي دهد. سپس ماهيچه هاي طولي منقبض شده و انتهاي دم كرم به سمت انتهاي جلويي پوستي مانند كشيده مي شود. وقتي ماهيچه هاي طولي منقبض مي شود ، ماهيچه هاي حلقوي راحت و شل شده و باعث مي شود كرم به شكل تيره و ضخيم شود. براي جلوگيري از سر خوردن در حركت ، موهاي كوتاه سفت يا همان خاركهای كوچك مانند يك ترمز براي براي نگه داشتن بدن كرم از لغزيدن و سر خوردن در سطوح عمل مي كنند. با همين روش كرم به سمت جلو و يا عقب حركت مي كند.
كرم ها بر اساس هيدروليك ها حركت مي كنند. عملكرد هيدروليك ها به صورت نيروي حركت آب تحت فشار مي باشد. انقباض ماهيچه هاي بدن كرم باعث افزايش فشار آب بدن آن شده و آن را به سمت جلو در جايي كه ماهيچه ها به حالت شل و آزاد مي شوند فشار مي دهد. اين ناحيه در مقايسه با منطقه تنگي كه ماهيچه ها منقبض مي شوند ، متورم تر به نظر مي رسد.
برخلاف انسان، كرمها شش و ريه ندارند. جانوران با ريه ها و بوسيله گازهاي دم و بازدم تنفس مي كنند. كرمها نمي توانند اينگونه تنفس كنند اما آنها از ميان تمام سطوح بدنشان نفس مي كشند.اكسيژن در رطوبت روي بدن كرمها حل مي شود و سپس از درون بدن كرم و رگ گردش خون مي گذرد. كرمها به رطوبت كافي براي مرطوب نگهداشتن پوستشان نياز دارند اما نه به اندازهاي كه كاملاً خيس و يا در آن غرق شوند.كرمها جانوران آبزي نيستند اما بعضي از گونه هاي كرمها قادرند در آب زيست كنند اما در صورتي كه اكسيژن كافي در آب حل شده باشد.اما  بدون رسيدن رطوبت كافي به بدن آنها كرمها خواهند مرد.  
كرمها مانند مارها ، لاك پشت ها و ماهي ها جانوران خون سردي هستند. دماي بدن آنها بستگي به دماي هواي محيط اطراف آنها دارد. كرم در دماي سردتر سرعت حركتش كندتر شده و حتي ممكن است يخ بزند و در دماي 32 درجه از بين خواهد مرد. بعضي ها معتقدند بچه كرمها زماني كه در پيله هستند در دماي بسيار سرد و يخبندان زنده مي مانند. به محض اينكه دماي هوا بالا مي رود كرمها فعالتر شده و از پيله خود بيرون مي زنند. آنها در دماي 60 تا 80 درجه ترجيح مي دهند بخزند ، بخورند و جفت گيري كنند. دماي بالاي 90 درجه ممكن است باعث مرگ كرم شود.    
كرمها مانند ما انسانها چشم ندارند. زماني كه در يك كارتون كرمي را با چشم به تصوير مي كشند به اين دليل است كه نويسنده از خيالات خود استفاده كرده است. نويسنده مايل است كه به آن كرم شخصيت و هويت ببخشد .  انسانها احساساتشان  مانند شادي ، غم و تعجب را با چشمانشان نشان مي دهند . تصور كنيد يك كرم بخواهد تصويري از يك ديگر را بكشد. تصويري كه آن كرم مي كشد مانند تصوير انسانها داراي چشم نيست. شايد يك كرم اگر كرم ديگري را شاد و يا غمگين ببيند آن را بوسيله قسمتهاي ديگر بدن خود احساس كند و نيازي به داشتن چشم نباشد .  دانشمنداني كه در زمينه كرمهای خاكی مطالعه مي كنند مي دانند كه آنها بدون داشتن چشم نيز داراي حس بينايي هستند
كرمهای خاكی خاك و مواد آلي را مي خورند. مواد آلي را تغذيه مي كنند. خاك از دستگاه گوارش و هضم طولاني كرم عبور مي كند. مواد آلي كه به عنوان غذاي كرم محسوب مي شود شامل ضايعات گياهي و فضولات دامي حيوانات كوچك و بزرگ مي باشد. علاوه بر اين مواد ، كرمها بعضي مواد ديگر را نيز ترجيح مي دهند. زيرا كرم دهان بسيار كوچكي دارد و براي كرم خوردن مواد و تركيبات كوچك مانند باكتري ، پروتوزا  و قارچها راحت است. مواد غذايي بزرگ بايد با رطوبت اول نرم شوند تا كرم بتواند براحتي آن را تغذيه كند.
اگر كرم براي تنفس به هوا ي كافي نياز داشته باشد، بنابراين بايد در زير خاك يعني محل زندگي كرمها نيز هوا وجود داشته باشد. فاصله هاي بين ذرات خاك فضاهاي خالي نيستند بلكه در بين آن فاصله ها هوا وجود دارد. خاك و شن آنطور كه ما فكر مي كنيد جامد و بسته نيستند.
زمانيكه ما انسانها نفس مي كشيم ، ريه هاي ما مولكول اكسيژن را در هوا با مولكول دي اكسيد كربن مبدله مي كنند. با عمل بازدم و بيرون كردن هوا از ريه ها اكسيژن كمتر و دي اكسيد بيشتري خارج مي شود. تبادل گازها بايد در سطح مرطوبي صورت گيرد كه اين سطح در جاي بسيار عميقي داخل ششهاي ما قرار دارد. اين سطح مرطوب پرده غشايي نام دارد. علاوه بر آن ما آب را نيز به صورت قطرات بسيار ريزي بيرون مي دهيم.
كرمها از طريق كل اندامشان تنفس مي كنند. كرمها مانند انسانها داراي ريه درون بدنشان نيستند. اگرچه تبادل مولكول هاي اكسيژن و دي اكسيد كربن  از ميان بدن كرمها همانند تبادل اين عناصر در ريه هاي ما انسانها صورت مي گيرد. به همين دليل است كه محل زندگي كرمها بايد مرطوب باشد تا بتوانند نفس بكشند. اگر بدن كرم خشك شود، آن كرم خواهد مرد زيرا ديگر نمي تواند نفس بكشد.
كرم ها در مناطق بسياري در سطح زمين زندگي مي كنند. اگرچه بعضي شرايط آب و هوايي براي زندگي آنها مناسب نمي باشد. شما به ندرت كرمي را در يك بيابان ، بالاي يك كوه و يا در مناطق سردسير در زير برف و يخ پيدا مي كنيد. آنها در اقيانوسها نمي توانند زندگي كنند –گونه هاي زيادي از كرمهای خاكی تحمل زندگي در آبهاي شور را ندارند.گونه هاي كرم خاكی مي توانند از مكاني به مكينه ديگر پراكنده و يا مهاجرت كنند اما بيابان ها ، اقيانوسها ، دامنه كوهها و يخها مانند سدي در برابر مهاجرت كرمها محسوب مي شوند.
از سر تا دم كرم را چطور توصيف مي كنيد. به نظر مي رسد انتهاي سر و دم كرم شبيه به هم است اين بدين دليل است كه كرم چشم ، بيني و گوش ندارد. كرم دهان كوچكي دارد كه به سختي قابل ديدن است. وقتي كرم حركت مي كند ، معمولاً انتهاي سر آن جلوتر حركت مي كند. كمربند تناسلي كرم كه به صورت نواري متورم است و چندين بند را مي پوشاند به انتهاي سر كرم نزديكتر است.
يك خزنده شب سوراخي را حفر مي كند كه تا عمق زيادي در زير زمين امتداد دارد. اين گونه كرمها از برگها و علف هاي پوسيده تغذيه مي كند. شب هنگام ، با انتهاي دمش سوراخ را محكم و ايمن مي كند و براي پيدا كردن غذا سرش را به جلو و عقب تاب مي دهد. به محض پيدا كردن غذا ، آن را با دهانش مي گيرد و به داخل سوراخش مي كشد. كرم مي داند كه برگ را در قسمت نوك آن بگيرد چرا كه آنجا براحتي مي تواند برگ را ورودي باريك سوراخ به داخل بكشد. قسمتي از برگ از سوراخ بيرون مي ماند تا دهانه سوراخ كرم پنهان بماند.
پايين تر كه پيش برويم، ممكن است سوراخ بزرگي و وسعت كمتري داشته باشد و يا حفره حفره باشد. اين حفره ها شامل ريگهاي ريز يا سنگهاي كوچك و يا انواع دانه ها مي باشند. ديوارة سوراخ نرم و با ضايعات كرم پوشيده شده است.
باكتري ها در سوراخ كرم زماني رشد مي كنند كه فضا مرطوب باشد. ممكن است پيله ها در سوراخ ذخيره شوند. مهمانان و ديدار كنندگان سوراخ كرم حشرات و هزار پاها هستند.
بيش از 100 سال پيش ، چارلز داروين 39 سال از زندگي خود را براي مطالعه بر روي كرم های خاكی گذراند. او مشاهدات و آزمايشات خود را با دقت بسياري انجام داده و آنها را ثبت و در صورت نياز به دنبال پاسخ سؤالات خود بود. سپس تمام نتايج به دست آمده را با دقت تجزيه و تحليل نموده و نتيجه نهايي را ثبت و به ساير دانشمندان در اين رشته نيز گزارش مي داد.
کرمهای خاكی به عنوان جانوران زميني شناخته مي شوند. در طول فصل تابستان زماني كه زمين خشك مي شود  و در فصل زمستان زماني كه زمين يخ مي زند ، آنها به اعماق زمين نفوذ كرده و فعاليتشان را متوقف مي كنند. عادات و روش زيست كرمها در شب هنگام صورت مي گيرد، تعداد زيادي از آنها را ميتوان در شب مشاهده كرد كه از لانه هايشان بيرون خزيدند ، اما معمولاً دمهاي آنها بيشتر تمايل دارند در سوراخ باقي بمانند. با انبساط كردن ماهيچه هاي حلقوي دمشان و با كمك خاركهاي كوچك روي بدنشان بدون اينكه آسيبي ببينند از زير زمين خود را بيرون مي كشند. در طول روز آنها در سوراخ خود مي مانند به جز در فصل جفت گيري ، زماني كه آنها در مجاورت هم زيست مي كنند و در صبح زود براي 1 الي 2 ساعت قسمتهاي بيشتري از بدنشان را از سوراخ بيرون مي كشند.  "عادات و روش زيست كرمها"    نوشته چارلز داروين   1882 - 1809
"كرمها هيچ گونه حس شنوايي ندارند. آنها كوچكترين عكس العملي به صداي سوت فلزي نشان نمي دهند هر چند آن صدا به طور مكرر نزديك به كرم به صدا در آيد حتي آنها به عميقترين و بلندترين آواي يك قره ني بم نيز توجهي ندارند. اگر شما احتياط و دقت كنيد كه حتي صداي نفس هم به آنها نرسد، خواهيد ديد كه آنها كاملاً به صدا عكس العمل غيرمتفاوتي دارند. زماني كه آنها بر روي ميز و نزديك به كليد هاي پيانو قرار دهيد و تا آنجا كه مي توانيد صداي نواختن را بالاتر مي بريد، آنها كاملاً آرام و ساكت مي مانند."
به دلائل زيادي كرم ها براي خاك و زمين مفيد هستند. سوراخ هاي آنها ، كانالها يي را در خاك ايجاد مي كند و ايجاد منفذ هايي در خاك مي كند كه باعث مي شود كه آب در اعماق بيشتري در خاك جاري شود. همانند زهكشي پس از بارانهاي سنگين به كنترل فرسايش بسيار كمك مي كند. كرم ها به گياهان براي رشد بهتر كمك مي كند. ريشه گياهان احتياج به تنفس اكسيژن دارند و سوراخ كرمها راههايي را براي عبور هوا بين ريشه در خاك ايجاد مي كند. ما به اين عمل،  عمل هوازي مي گوييم.
كرمها توسط تونل هاي عميق،  لايه هاي زيرين خاك را به سطح آورده و آنرا كه حاوي مواد آلي بيشتري است ، با خاك سطحي مخلوط مي كند. ترشح لزج مانند كرمهای خاكی حاوي نيتروژن است كه تغذيه مفيد براي خاك محسوب مي شود. اين مواد لزج و چسبناك به نگه داري ذرات خاك كمك مي كند كه توده خاك را تشكيل مي دهند. توده خاكهاي كنار هم و به هم چسبيده اجازه مي دهند تا هوا در بين فضاها و منافذ به راحتي عبور كند.
يك راه براي تشخيص و تقسيم بندي جانوران ، بوسيله دماي بدنشان مي باشد. پرندگان و پستانداران از نژاد خونگرمي هستند زيرا دماي بدنشان گرماي طبيعي و ثابتي دارد. هرگونه از جانوران داراي دماي خاصي هستند. جانوران از نژاد خونسرد داراي دماي بدن متغيري هستند كه بستگي به هواي اطراف ، خاك و آب دارد. ماهيها و خزنده ها از نوع نژاد خونسرد هستند.
كرمها تغذيه بسيار خوبي براي ساير جانوران مي باشند زيرا كرمها داراي درصد بالايي از پروتئين هستندهمانند انسانها، جانوران نيز براي زنده ماندن نياز به تغذيه و خوردن مواد پروتئيني دارند. يك كرم چاق و آبدار براي يك پرنده مانند يك استيك بزرگ و خوشمزه يراي انسانها است.
كرمهای خاكی اجزاي مهمي در تغذيه ديگر جانوران هستند. آنها به عنوان غذايي براي ساير جانوران استفاده مي شوند. براي مثال تونل موش كور درون خاك براي يافتن كرم خاكی. موش كور كرم خاكی را شكار كرده و آن را در جايي براي مصرف بعد خود ذخيره مي كند. براي جلوگيري از فرار كرمها ، سه يا پنج تا از بندهاي جلويي آنها را با دندان مي كند.
يافته هاي ثبت شده علمي در مورد اينكه آيا كرم خاكی قسمتي از رژيم غذايي جانوران مي باشد يا نه به نظر مي رسد گمراه كننده هستند. براي فهميدن اينكه جانوران چه چيزهايي را مي خورند ، زيست شناسان محتويات درون شكم و فضولات آنها را جستجو كردند. به دليل اينكه كرمها  دراي بدني  نرم و بدون استخوان در نتيجه بقاياي زيادي از آنها در فضولات براي انجام آزمايشات باقي نمي ماند.  تحت آزمايشات دقيق نمونه ها در زير ميكروسكوب ، ممكن است خاركهاي كرم ديده شوند. زيرا خاركها از  جنسي چرم مانند و پايدار تشكيل شده اند كه قابل هضم نمي باشند. ( پوست حشرات نيز از همين جنس مي باشند) بيولوژيست ها اگر در فكر يافتن اينگونه خاركها درون شكم جانوران نمي افتادند، مسلماً نمي توانستند بفهمند جانوران واقعاً چه چيزهايي را تغذيه مي كنند.
پرنده اي كه كرم های خاكي را تغذيه مي كنند، خروس جنگي مي باشد. نوزاد اين پرنده فقط كرمهای خاكی را مي خورند. وقتي زمين يخ زده و سخت مي شود ، پرندگان جوان چيزي براي خوردن پيدا نمي كنند. در آب و هواي شمالي كه اين گونه پرندگان زندگي مي كنند ، در زمستان زمين سخت عميقاً يخ مي زند. بعضي كرمهای خاكی قبل از سخت شدن و يخ زدن زمين با استفاده از تونل هاي خود به عمق تونل رفته و بدين وسيله خود را از مرگ نجات مي دهند. در طول اين زمستان بسيار سرد، جمعيت اينگونه پرندگان به طور مشخصي كاهش مي يابد زيرا  پرندگان جوان قبل از رسيدن به سن بلوغ از بين مي روند.
كرم از برگ تغذيه مي كند. ماهي كرم را مي خورد. پرندگان از ماهي تغذيه مي كنند. گربه پرنده را مي خورد. اين توالي كه هر موجودي از چيزي تغذيه مي كند را سلسله زنجير غذايي ناميده مي شود.  با اين مشاهدات بيولوژيست ها اين رابطه ها را دريافتند. اغلب آنها براي درك بهتر اين رابطه ها و ترتيب درست آنها از نمودار ها استفاده مي كردند.  با استفاده از كسب اطلاعات درباره زنجيره ي غذايي جانوران ، دانشمندان توانستند پي ببرند كه جانوران چگونه تحت تاثير آلودگي قرار مي گيرند و يا چه عواملي باعث آلودگي آبها مي شوند.
راسل كارسون يك بيولوژيست بود كه مهارتش در نوشتن تغييرات زندگي انسانها بوده است.
او در سال 1962 كتاب بهار خاموش را نوشت كه در آن كتاب شرح داده است كه چگونه مواد شيميايي  كارخانه ها در آزمايشگاههاي صنعتي مي تواند تهديدي جدي براي زندگي موجودات زنده در روي زمين باشد. كشاورزان براي مبارزه با آفات از جمله حشرات و حفظ محصولاتشان از مواد شيميايي مانند DDT استفاده مي كنند. راشل كارسون يادآوري كرده است كه DDT و ساير آفت كش ها نه تنها  حشرات موزي درون خاك را بلكه مواد و عناصر مفيد را نيز از بين مي برند. بنابراين زنجيره غذايي پرندگان ، ماهي ها وساير پستانداران كوچك نيز از بين مي رود. يك پرنده ممكن است صدها حشره را كه شامل مقدار كمي آفت كش باشد را بخورد. ميزان مواد آفت كشي كه در يك حشره است به اندازه اي نيست كه باعث از بين رفتن يك پرنده باشد اما تجمع همان مقدار كم مي تواند مؤثر باشد. يا اينكه اگر يك روباه از پرنده تغذيه كند كه بر اثر مواد شيميايي مضر ضعيف شده باشد، مسلماً تهديدي براي سلامت آن روباه خواهد بود. صداي آواز پرندگان بهاري ، دويدن حيوانات ، زنده شدن طبيعت پس از يك زمستان طولاني اينها همه صداي خوش آمد گويي به راشل كارسون است. او نتوانست چشم انداز زيباي بهاري را كه با وجود مواد شيميايي غير قابل مشهود در طبيعت ما كه با توجه بسيار اندكي خاموش مانده است را تحمل نمايد. داستان او به عنوان يك تحقيق علمي ،  يك هديه ، تعهد و تشويق محسوب مي شود.
تفاوت بين حقيقت و فرضيه در است كه بتوان آنرا ثابت نمود يا خير. براي مثال اين موضوع حقيقت دارد كه كرمها بالاتر از 3 سال در اسارت زيست كرده اند. بعضي افراد با مشاهدات عيني خود پي به اين حقيقت برده اند. اما اگر كسي بگويد كرم ها دوست من هستند ، اين گفته تنها يك فرضيه و گمان مي تواند باشد زيرا اين موضوع قابل اثبات نمي باشد.
برخي افراد مي گويند يك خزنده شب در جاي كثيف و خاكي زندگي مي كند اما بهتر است اينگونه محل زندگي آنها را شرح دهيم كه آنها در محيط خاكي زندگي مي كنند.
.
محيط شني بيابان  و يا آب و هوايي با كمي باران محيط مناسبي براي زندگي يك كرم خاكی نيست اما خاك گياه ار غني و باغ مرطوب محيط مناسبي براي زيست كرم خاكي است.
يك كرم مي تواند در سوراخ خود از گزند راكون ، روباه ، لاكپشت و يا يك مار گرسنه پنهان شود.
يك روباه مي تواند با قرار دادن گوش خود بر روي زمين وجود كرم خاكي را در زير زمين احساس كند و با يك جهش ناگهاني كرم را شكار كند.
يك كرم قرمز خاکی را مي توانيد درون مقداري كمپوست كه از خاك و برگها و ساير مواد ارگانيك مانند باغچه و علفها تشكيل شده بيابيد.
پوست بدن كرم خاكی ليز و لزج است زيرا در زير پوستش غددي وجود دارد كه مادة موكوس و مواد مخاطي را ترشح مي كنند. اين مواد مخاطي سطح بدن كرم را مرطوب نگه مي دارد. كرم خاكی نياز به محيطي مرطوب دارد.
شما مي توانيد كرمهاي خود را با تغذيه پسماندهاي ارگانيك خود افزايش دهيد. شما نياز به تهيه يك ظرف مناسب، بستر مرطوب و تكه هاي پسماندهاي غذايي داريد. كرمها تكه هاي غذا را تغذيه ميكنند همانگونه كه موجودات ريز زنده در بستر نيز تغذيه مي كنند و به تجزيه سريعتر غذا كمك مي كنند.
چه مقدار زباله كرمها مي توانند تغذيه كنند؟يك كرم حدوداً نصف وزن خود مي تواند در روز تغذيه كند. يك كرم 1 گرمي مي تواند 1/2 گرم غذا در روز تغذيه كند. يا جمعيت كرمهایی كه 1 پوند باشند مي توانند 1/2 پوند زباله را در هر روز تغذيه كنند. اگر جمعيت كرمها از نوع كرمهاي درشت و يا ريز باشند اين ميزان كمي تغيير مي كند. زماني كه كرمها زباله ها تغذيه كردند، زباله ها به همان ميزان وزن و انبوه كرمها ناپديد مي شوند.
جهت ساختن يك خانه مناسب براي كرمها به بستر كرم نياز داريد. روزنامه مي تواند براي كرمها بستري مناسب باشد.  روزنامه ها را تكه تكه كنيد و آنها را مرطوب كنيد و در كف بستر قرار دهيد. 3 هدف اصلي را دنبال مي كنيم:
w
سوراخهاي بستر را براي كرمها مرطوب نگه داريد.
w
بستر يك واسطه است براي زنده نگه داشتن كرمها.
w
در بستر جريان هوا وجود دارد.
w
بستر موادي را براي تغيير زباله هايي كه دفن كرديد مي دهد.
كرمها معمولاً بستر خود را نيز مي خورند ولي ارزش غذايي زيادي براي آنها ندارد.
کرمها فقط مقدار زيادي زباله مصرف مي كنند. چه تعداد كرم ميتواند چه مقدار زباله را استفاده كنند؟ نسبت بين وزن كرمهای مورد نيزا جهت انجام پروسه و مقدار زباله داده شده را نسبت كرم به زباله مي نامند. نسبت كرم به زباله 1: 2 صحيح است. اين بدين معناست كه 2 پوند كرم قرمز براي انجام پروسه توليد معادل 1 پوند زباله در روز نياز است.
 

آنالیز بدن کرم


نوع ترکیب نام میزان در کرم خاکی (در 100 گرم) مقدار ضروری در جیره آبزی بر حسب در صد پروتئین یا چربی جیره
قزل آلای رنگین کمان کپور معمولی انواع میگوی پرورشی
اسید های آمینه ضروری هیستیدین 23.2 1.6-1.7 2.0-2.1 1.5-2.32
میتونین 3.2 2.2-9.1 3.0-3.1 1.8-2.4
فنیل آلانین 3.6 3.2-3.5 6.4-6.5 4.1-4.3
لیزین 5.8 5.3-5.4 5.4-5.7 6.2-7.5
  اسید لینولئیک 6.1 1.0-1.2 0.9-1.1 0.8
اسید لینولنیک ؟ 0.8-1.6 1.0-1.1 0.5

قیمت کرم خاکی :

ردیف نام محصول قیمت
1 قیمت کرم خاکی بصورت واحدی ( 1000 نخی ) 15.000 تومان
2 کرم با بستر کیلویی 1.500 تومان
3 قیمت کرم خاکی بصورت خالص ( وزنی ) کیلویی 50.000 تومان
4 قیمت کرم خاکی فریز شده کیلویی 70.000 تومان
5 قیمت پودر کرم ( کرم خشک شده ) کیلویی 700.000 تومان