دسته بندی ها

بستر آماده کشت

انواع بستر آماده کاشت

لیست انواع بستر های آماده کشت و خاک گلدان شرکت به کشت به صورت زیر دسته بندی گردیده است :
 
 
پیت ماس یا تورب در حقیقت بقایای خزه و جلبگ هست که به شکل پودر در آمده و بسیار بسیار سبک می باشد. تقریبا بیست برابر وزن خود آب جذب میکند و همین امر خاک رو همیشه مرطوب نگه میدارد . علاوه بر آن، pH تقریبا خنثی دارد ولی از همه مهمتر اینکه مانع از سفت شدن خاک میشود. لذا باعث طولانی تر شدن عمر گیاه و ازدیاد و مرغوب تر شدن محصول میشود.
بسته به نوع گیاه، از این محصول در خاک استفاده میشود به عنوان مثال نیاز کاج مطبق خاک سبک و مرطوب و ... برای اینکار میتوانیم مخلوطی از دو قسمت خاک برگ(ورمی کمپوست)، یک قسمت تورب(پیت ماس) و یک قسمت ماسه(مثل خاک معمولی الک شده) و مقداری پرلیت رو مخلوط کنیم... اینطوری علاوه بر اینکه خاک کاملا سبک و سرشار از مواد غذایی داریم، بسیار هم مرطوب و ایده آل برای گیاه جنگلی مثل کاج مطبق می باشد.
 در کل پرلیت و پیت ماس و کوکوپیت خاک محسوب نمیشود زیرا :
  • پرلیت سنگ معدنی می باشد که میتواند آب زیادی به خود جذب کند ولی باید دقت شود  که بعد از خیس شدن، پرلیت تحت فشار زیاد قرار نگیرد چون ترکیب ساختمانیش بهم خورده و دیگر کاراییش رو از دست میدهد.
  • پیت ماس هم که حاصل بقایای خزه های باتلاق و مرداب ها هست که کمی خاصیت اسیدی دارد و حاوی مقدار کمی مواد معدنی از جمله منیزیم است.
  • کوکوپیت هم چیزی نیست جز همون الیافی که اطراف میوه نارگیل است که بخوبی میتواند آب و مواد غذایی را در خودش نگهداری کند.
در کل اینها محیط های هیدروپونیک هستند که به خوبی در کشت قلمه ها و گلهای آپارتمانی جواب میدهد و گیاه میتواند رشد خوبی در آنها داشته باشد.