دسته بندی ها

پیت ماس

پیت ماس

پیت ماس
پیت ماس یک ماده آلی است که از بقایای نوعی خزه های خاص که تقریبآ تجزیه شده اند، تهیه می گردد. این ماده شبیه اسفنج عمل کرده و آب را تا 20 برابر وزن خود در خاک نگه میدارد، در نتیجه رطوبت خاک بالا رفته، باعث صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب و عدم شسته شدن مواد غذایی موجود در خاک شده و ضمن اصلاح خاک از سفت شدن و فشردگی آن جلوگیری نموده و در عین حال در مورد خاکهای سست بر عکس عمل کرده و آنها را فشرده و مناسب رشد گیاه در می آورد و درصد هوای لازم خاک را تامین می نماید لذا باعث طولانی تر شدن عمر گیاه و ازدیاد و مرغوب تر شدن محصول میگردد.
در یک کلام پیت ماس نقش مهمی در باغبانی و کشاورزی امروز دنیا به عنوان یک بستر کشت و اصلاح کننده بافت خاک دارد و قابل استفاده برای فضای سبز، باغبانی و پرورش دهندگان حرفه ای گل و گیاه، گلخانه داران و... می باشد.
پیت ماس در مصارف عمومی باغبانی، گلخانه ای، پرورش گل و... کاربرد دارد. در حال حاضر این ماده، با ترکیب ازمقادیری نیترات ( ازت )، پتاسیم و کلسیم به منظور غنای بیشتر و تبدیل آن به نوعی کود تولید میگردد ، کیفیت و کمیت عناصر تشکیل دهنده پیت ماس و مقادیر نسبی آنها و دیگری ریز تر بودن دانه های آن یکی از مشخصات بارز پیت ماس میباشد.
پیت ماس

فواید استفاده از پیت ماس

افزایش ماده آلی خاک: درصد ماده آلی در پیت ماس بالاست و باعث بهبود ساختمان حاک می گردد
نگهداری رطوبت: پیت ماس قادر است تا۲۰ برابر وزن خشک خودش آب نگه دارد، و بتریج آن را در اختیار گیاه قرار دهد
تهویه خاکهای سنگین: استفاده از پیت ماس در خاکهای سنگین و رسی به نرم و سست شدن خاک و رشد بهتر ریشه کمک می کند
بهم پیوستن خاکهای سبک و شنی
نگهداری کود و جلوگیری از آبشویی آن
حفاظت از خاک در برابر فرسایش
کود پیت ماس در بسته بندی های متنوع قابل عرضه میباشد.
 
پیت ماس
 

موارد استفاده از پیت ماس:

درختان: جهت کاشت درختان یک قسمت پیت ماس با دو قسمت خاک را مخلوط کرده و پس از حفر چاله (دو برابر طول ریشه) و سست کردن خاک در ته چاله، درخت را در آن قرار داده و حفره را با مخلوط پیت ماس و خاک پر کرده و آبیاری می نمائید. جهت جابجایی درختان نیز یک قسمت پیت ماس و دو قسمت خاک را در اطراف ریشه قرار دهید.
نشاء کاری: جهت بستر نشاء در انواع سینی های مربوط به تولید نشاء از پیت ماس به عنوان منبع غذایی مناسب به طوز اختصاصی استفاده می گردد.
سبزیجات، صیفی جات و گلها: کافیست دو اینچ پیت ماس را روی بستر بریزید و آنرا با شش اینچ عمق خاک مخلوط کنید وسپس دانه ها را بکارید. برای کاشت پیازچه بطور مساوی شن و خاک و پیت ماس را مخلوط نمائید.
چمن: برای کاشت چمن دو اینچ پیت ماس را با شش اینچ خاک مخلوط کرده و دانه و کود را اضافه نمائید و بعد از آن سطح را با یک چهارم اینچ پیت ماس بپوشانید.
Compost: نظر به اینکه پیت ماس یک ماده آلی و در خلال چندین سال به تدریج تجزیه کامل شده و به خاک بر می گردد اغلب بجای Compost از پیت ماس استفاده می نمایند و جهت بهبود بخشیدن آن یک قسمت پیت ماس را با چهار قسمت Compost مخلوط می نمائید.
قارچ: در تولید قارچ از پیت ماس جهت پوشش سطح Compost استفاده می شود.

مصارف عمده :

- بستر کاشت نشاء برای انواع سبزی و صیفی
- بستر رشد برای گیاهان حساس به شوری
- مناسب برای ماشین های کاشت نشاء
- مناسب برای انواع سینی های نشاء با هر سایز
 
عناصر مغذی مقدار mg/l
ازت 140
فسفر 160
پتاسیم 180