دسته بندی ها

نهال انجیر

نهال انجیر

نهال انجیر

 
انجير با توجه به ارزش غذايي و طبي بالا در بيشتر نقاط دنيا از جمله گرمسيري ، نيمه گرمسيري و معتدله کاشت مي شود . استان فارس و شهرستان استهبان سهم عمده اي در توليد انجير خشک در ايران و دنيادارند .
انجیر، قند زیادی دارد. 50 درصد انجیر خشک را قند تشکیل می دهد. همچنین منبع خوبی از پتاسیم ، منیزیم  ، کلسیم  ، فسفر  و ویتامین های C  , B , A  است.
انجیر منبع غنی فیبر غذایی می باشد. لیگنین یک نوع فیبرغذایی غیرمحلول است که به مقدار زیاد در انجیر وجود دارد و نقش عمده ای در جلوگیری و رفع یبوست دارد.
از جمله فواید و خواص انجیر خشک این است که این میوه سبب افزایش قوای جسمانی می شود. به علت آهن موجود در انجیر خشک به افرادی که با مشکل خون رسانی در بدن مواجه هستند توصیه می شود روزی ده عدد انجیر خشک بخورند. افرادی که از لحاظ جسمی ضعیف هستند. خوردن انجیر خشک بسیار مؤثر است حتی انجیر خشک به علت دارا بودن ویتامین‌های موجود برای بسیاری از مشکلات شامل یبوست، زخم معده، رفع تشنگی، عفونت ریه، تب، سرفه، اعصاب و سینه‌درد بسیار مفید است.
از دیگر خواص انجیر خشک که می توان ذکر کرد این است که انجیر خشک چاق کننده بوده، ملین و کاهنده خشم است. انجیر خشک برای بهبود درد و خشونت سینه، تکرر ادرار مفید است، همچنین انجیر خشک تقویت کننده کبد نیز می باشد. انجیر خشک همراه با بادام و پسته، افزاینده قدرت تعقل و مقوی بدن‌های ضعیف است.
نهال انجیر

محيط رشد انجیر :

انجير يک گياه خزان کننده بوده که ويژه مناطق نيمه گرمسيري مي باشد و به زمستان ملايم و تابستان گرم نياز دارد . ( توجه داشته باشيد که دماي پايين در زمستان کاشت انجير را محدود مي کند ) . در فصل گلدهي انجير نبايد آبياري انجام داد و بهتر است در محيط رشد هم بارندگي وجود نداشته باشد تا حداکثر محصول دهي را داشته باشيم . خاک مورد نياز شني رسي بوده با PH در حدود ۶ تا ۵.۷ که براي رشد انجير مناسب است . مقاومت اين گياه نسبت به خشکي و شوري زياد ، حساسيت آن به کمبود آهن و روي زياد نيست ولي به سديم و بور حساس است .
 
نهال انجیر

ازدياد انجیر :

روش ازدياد به وسيله بذر ، قلمه ، پاجوش ، پيوند . البته ازدياد با بذر به ندرت انجام شده و مخصوص مراکز تحقيقاتي مي باشد . توسط قلمه هاي چوب ۲ الي ۳ ساله به راحتي تکثير مي شود . طول قلمه ها در حدود40 سانتيمتر بوده که در اواخر زمستان جدا مي گردند .
 
نهال انجیر

انواع انجير :

خوراکي و غير خوراکي مي باشد
نهال انجیر

انواع انجير خوراکي :

ازمير ، معمولي ، سان پدرو انجير استهبان از نوع ازمير مي باشد که محصول دوم آن اقتصادي و قابل استفاده است .
ارقام آن عبارتند :
از انجير سياه ، سبز ، شاه انجير و کشکي انجير هاي معمولي به صورت پارتنوکارپيک توليد شده و نيازي به گرده افشاني ندارد . انجيرهاي سياه موجود در بازار انجير هاي غير خوراکي به نام " بر " ناميده شده که زمستانه ، بهاره ، تابستانه دارند و از نوع بهاره آن براي " بردهي " يا گرده افشاني درخت انجير استفاده مي شود براي گرده افشاني از زنبور " بلاستوفاگا " استفاده مي نمايند که درون ميوه هاي انجير غير خوراکي زندگي مي نمايند .
نهال انجیر

بازار فروش انجير :

بازار فروش محصولات کشاورزي در ايران هيچ تضميني ندارد . اما به طور کلي در مورد انجير هاي معمولي به دليل کمي زمان انبار داري آن و توان کم حمل و نقل بايستي به بازار فروش نزديک باشيد . اما در مورد انجير هاي خشک به دليل داشتن خاصيت انبارداري و توان حمل و نقل و از همه مهمتر وجود بازار در خارج از کشور قابل تامل بيشتري است . اما مراقبت و نگهداري بيشتري نياز دارند.
 
 
نهال انجیر
 
نهال انجیر
 
نهال انجیر