دسته بندی ها

کاشت بذر

کاشت بذر :

متداولترین را ه تکثیر، کشت بذر می باشد. بسیاری ازگیاهان با این روش تکثیر می شوند، ولی باید بدانید امکان دارد گیاهان به وجود آمده از بذر، کاملا شبیه به پایه مادری خود نبوده و تنها از نظر ظاهر، نزدیک به گیاه مادری باشند. گیاهانی که از کاشت بذر به وجود می آیند ، معمولا بلند تر از گیاهان تکثیر شده از طریق قلمه هستند.
وسیله مناسب برای بذر کاری، سینی بذر کاری یا نیم گلدان است. سینی بذرکاری یا نیم گلدان را از کمپوست مخصوص بذر یا قلمه پرکرده و سطح آن را صاف کنید. ازفشردن خاک، خصوصا زمانی که از کمپوست با پایه پیت استفاده می کنید، خودداری نمائید.برای کاشت بذرهای ریز مانند بذر بگونیا و اسپور سرخس، باید ابتدا سطح خاک را به وسیله مه پاش مرطوب کنید یا سینی یا نیم گلدان محتوی بذر را در ظرف آبی قرار داده، تا رطوبت لازم رابه دست آورد و تا زمانی که آب درسطح گلدان ظاهر نشده به این کار ادامه دهید و اجازه ندهید که سطح آب به طور کامل از سطح کمپوست بالاتر بیاید. بذرهای ریز باید به صورت تنک و زیگزاگ کشت شوند. قبل از کاشت بذرهای درشت آنها را در آب خیسانده و سپس به خاک انتقال دهید، سپس با مقدار کمی خاک روی آنها را پوشانده و به آرامی با آب پاشهای کوچک آبیاری کنید. البته مراقب باشید که خاک روی بذر کنار نرفته وبذرها معلوم نشوند. آبیاری بعدی ممکن است بوسیله فرو بردن جزئی در آب و یا بوسیله آب پاش خوب یا مه پاش دستی مناسب صورت گیرد که در هر حال سطح آب قابل کنترل خواهد بود.

روش کاشت هسته مرکبات (Citrus Seed)

مرکبات انواع گوناگونی دارند که از جمله ی آن ها می توان پرتقال، گریپ فروت، انواع لیموشیرین و لیمو ترش را نام برد.درخت مرکبات در مناطق گرمسیر خوب رشد کرده و  در جاهای روبازی که زمستانش حتی کمی سرد باشد خوب به عمل نمی رسد ....
همه ی مرکبات دانه هایی در مرکز دارند که می توان آن ها را خشک کرد و در خاک پرلیتی که دارای کود گیاهی است کاشت تا جوانه زنند.
 
کاشت بذر
 
 
مرکبات انواع گوناگونی دارند که از جمله ی آن ها می توان پرتقال، گریپ فروت، انواع لیموشیرین و لیمو ترش را نام برد.درخت مرکبات در مناطق گرمسیر خوب رشد کرده و  در جاهای روبازی که زمستانش حتی کمی سرد باشد خوب به عمل نمی رسد. در چنین مناطقی باید مرکبات را در فضای سرپوشیده پرورش داد.از ویژگی های مرکبات برگ های سبز براق و شکوفه های معطر بهاری است. به هر حال تماشای رشد و بالندگی یک گیاه از زمان کاشت بذر تا تبدیلش به درخت خیلی لذت بخش است. میوه های حاصل از کاشت بذر ممکن است کاملا شبیه آن نشوند، زیراکه معمولا انواع تجاری مرکبات، حاصل از پیوند دو گونه مختلف می باشند.
 

دستورالعمل کاشت بذر :

تعدادی هسته تازه را که از میده خارج کرده اید آماده کنید. بذرها را بشویید. اگر می خواهید بیش از یک نوع مرکبات بکارید، هسته ها را جدا از هم نگه دارید.
چند گلدان یا سینی کاشت را با قسمت های مساوی از خاک گلدان، کود گیاهی و پرلیت پرکنید. ظروفی که استفاده می کنید باید سوراخ تخلیه آب داشته باشند.
هر بذر مرکبات را در گودالهای 1 سانتی متری بکارید. هر کدام را در یک گلدان کوچک قرادهید. یا اینکه در یک سینی وسیع آنها را با فاصله های 7.5 تا 10 سانتی متری از هم بکارید.
خاک را با آب ،نم دار کنید. ظرف را با نایلون خوب بپوشانید.
 ظرف را درجایی که نور غیر مستقیم به آن برسد قراردهید. درجه ی حرارت اتاق بایستی 21 درجه ی سانتی گراد باشد 
دانه ها را هر چند وقت یک بار چک کنید و  به منظور حفظ رطوبت خاک، آن را مرطوب کنید. در 3 تا 6 هفته جوانه ها ظاهر می شوند.
پوشش نایلونی را از ظرف بردارید. سپس گیاه را درمکانی آفتاب گیر که الیته نور غیرمستقیم دریافت کند قراردهید.
طوری آب دهید که خاک نم دار بماند و خیس هم نشود. بعد از ظهور 3 دسته یا بیشتر برگ، گیاه را به داخل یک گلدان 15 سانتی متری منتقل کنید.
کم کم میزان نوردهی را افزایش دهید تا جایی که گیاهتان روزانه 4 ساعت نور مستقیم دریافت کند.
از بهار تا پاییز، 2بار در ماه، کود رقیق شده به گیاهتان بدهید.در طی زمستان کمتر به گیاهتان آب دهید.
درصورتی که گیاهتان را در داخل منزل  پرورش می دهید، بایستی با هر بهار جایش را عوض کرده و در ظرف بزرگ تری قراردهید یا اینکه آن را درفضای بازی که از سرمای زمستان در امان است، بکارید.